Spojte se s námi

Kazachstán

Inovace v centru vzdělávání ve střední Asii

SHARE:

Zveřejněno

on

Vaše přihlášení používáme k poskytování obsahu způsoby, se kterými jste souhlasili, a ke zlepšení porozumění vám. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Minulý měsíc Evropská unie schválila první výplatu a grant ve výši 27 milionů eur do Kyrgyzstánu, aby pomohl zlepšit a rozvíjet vzdělávací sektor země. Po náročném období, kdy pandemie COVID-19 vyvíjela tlak na mnoho vzdělávacích systémů ve Střední Asii, pomůže tento grant zlepšit kvalitu vzdělávání a podporovat lepší standardy. Díky široké škále programů pro vzdělávání a odbornou přípravu, včetně Erasmus+ a Evropského vzdělávacího prostoru, se EU intenzivně věnovala podpoře vzdělávání a rozvoje mládeže v této části světa, píše Yerkin Tatishev, předseda správní rady Almaty Management University a předseda Kusto Group.

Spolu s druhým Veletrh vzdělávání Evropské unie, která se nedávno konala v Uzbekistánu, má EU za cíl stát se nepostradatelným partnerem, který pomůže transformovat vzdělávací systémy v regionu. V tomto regionálním kontextu by měl rychlý růst našeho vzdělávacího prostředí a kvalita výuky v Kazachstánu sloužit jako povzbudivý příklad. Stejně jako ostatní jsme těžili z politik, které podporují mezinárodní výměny, výzkumnou spolupráci a programy mobility, a z mezinárodní podpory ze strany EU a USA. Naše transformace však také vyžaduje vedení ze strany soukromého sektoru, který by podle mého názoru měl i nadále hrát významnou roli při lepší přípravě příští generace.

Jako předseda a zakladatel Skupina Kusto, diverzifikovaný mezinárodní holding, jsem se snažil využít své pozice k vytvoření nových modelů vzdělávání v Kazachstánu. Začátkem tohoto roku mi bylo ctí stát se předsedou správní rady Univerzita managementu Almaty, první obchodní škola v zemi. Univerzita sehrála klíčovou roli při utváření vzdělávací krajiny v zemi – o čemž svědčí i hostování nedávné konference CEEMAN – a snažím se dále zlepšovat její akademické programy, otevírat nové dveře pro mezinárodní spolupráci a podporovat podnikání mezi jejími studenty.

Tváří v tvář dynamickému a složitému souboru místních a mezinárodních výzev musí naše školy poskytovat špičkovou vzdělávací zkušenost, která studentům umožní a naučí dovednosti nezbytné pro úspěch v globalizované ekonomice. V tomto ohledu High Tech Academy v Almaty – škola, na kterou jsem hrdý, že jsem ji založil – učinila ze spolupráce, týmové práce, budování dovedností a zaměření na problémy skutečného světa ústřední prvek svého poslání.

High Tech Academy, která byla zahájena v roce 2017 s cílem transformovat vzdělávací zkušenost, je první inovativní školou Project Based Learning (PBL) v Kazachstánu. Akademie kombinuje inovativní americké, finské a kazašské vyučovací metody a vytváří globální komunitu, která může připravit studenty na náš stále více propojený svět. Dnes škola vede cestu svým závazkem k novým technologiím a metodám učení, aby zajistila, že další generace bude připravena zasáhnout.

Jádrem přístupu High Tech Academy je „Project Based Learning“, specializovaná metodologie výuky, ve které se studenti učí řešením a řešením složitých reálných problémů a problémů. V kombinaci se zaměřením na technologie a podnikání umožňuje tato metoda každému studentovi rozvíjet svou schopnost kritického a kreativního myšlení a zároveň zůstat ponořen do technologií a problémů, které definují náš svět.

Za pouhých 6 let si High Tech Academy již získala pozornost světových lídrů v oblasti veřejné politiky a vzdělávání, jako je např. Ben Nelson, vizionář v pozadí Univerzita Minerva, který minulý měsíc navštívil naši školu. Během prohlídky akademie ji pan Nelson popsal jako „nejlepší školu na světě“ a liboval si v jejím závazku vůči budoucnosti.

Inzerát

Není sám, kdo vidí potenciál a úspěchy High Tech Academy. Ale vzhledem k tomu, že země po celém světě usilují o přizpůsobení svých vzdělávacích systémů potřebám zítřka, potřebujeme více podpory pro rozvoj tohoto modelu. I když chválím nedávné investice EU ve Střední Asii, musíme se všichni zapojit do těchto kriticky důležitých snah, zejména ti v soukromém sektoru, kteří mají moc tyto změny utvářet.

Doufám, že naše zkušenosti v Kazachstánu a příspěvek, který již obchodní komunita učinila k rychlé modernizaci a rozšíření našeho vzdělávacího prostředí, poslouží jako příklad pro ostatní a poskytne cestu napříč Střední Asií k účasti na zajištění větší prosperující budoucnost pro všechny.

Sdílet tento článek:

EU Reporter publikuje články z různých vnějších zdrojů, které vyjadřují širokou škálu úhlů pohledu. Postoje zaujaté v těchto článcích nemusí nutně odpovídat postojům EU Reporter.

Trending