Spojte se s námi

Evropská služba pro vnější činnost (EAAS)

Borrell píše popis své práce

SHARE:

Zveřejněno

on

Vaše přihlášení používáme k poskytování obsahu způsoby, se kterými jste souhlasili, a ke zlepšení porozumění vám. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Práce vysokého představitele EU pro zahraniční věci není snadná. Na jedné straně se Josip Borrell postavil proti odhodlání členských států ponechat si kompetence pro sebe. Na druhé straně předsedové Komise a Rady jsou oba dychtiví zasáhnout a připsat si zásluhy za jakékoli významné úspěchy EU v zahraniční politice. Ale v tom, co je pravděpodobně chvályhodné poselství, vysoká představitelka napsala blogový příspěvek, ve kterém uvádí globální výzvy, kterým EU čelí – a jak by měla reagovat.

Moje nová kniha Evropa mezi dvěma válkami je venku. Shromažďuje názory, příspěvky na blogu a projevy z roku 2023. Tato kniha umožňuje zhodnotit ponaučení získané za poslední čtyři roky pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU, ale také se dívat dopředu a definovat hlavní pracovní směry pro EU v nadcházejících měsících. v době, kdy války proti Ukrajině a na Blízkém východě ohrožují její budoucnost.

V roce 2019, když jsem začal pracovat jako vysoký představitel, jsem řekl, že „Evropa se musí naučit mluvit jazykem moci“. Už jsem byl přesvědčen, že bezpečnost se musí stát hlavní prioritou Evropy. Ale neměl jsem v té době přesnou představu, jak moc bude Evropa v příštích letech ohrožena.

Žijeme ve stále více multipolárním světě, kde multilateralismus upadá. Mezinárodním vztahům opět dominuje mocenská politika. Všechny formy interakcí jsou ozbrojeny, ať už jde o obchod, investice, finance, informace nebo migraci. To znamená změnu paradigmatu ve způsobu, jakým přemýšlíme o evropské integraci a našich vztazích se zbytkem světa. Konkrétně to vyžaduje jednat rozhodně ve třech pracovních oblastech:

1 Posílení evropské hospodářské bezpečnosti

Za prvé, bezpečnost Evropy je třeba chápat v širším smyslu. Během pandemie COVID-19 jsme zjistili, že Evropa již nevyrábí lékařské obličejové masky ani paracetamol. A naše těžká závislost na ruské energii posílila Putinovo přesvědčení, že Evropa nebude schopna reagovat na jeho rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

Naše přílišná závislost na několika zemích, pokud jde o mnoho kritického zboží, nás vystavuje nebezpečí. Příliš dlouho jsme my, Evropané, žili v iluzi, že doux commerce by mělo stačit k nastolení míru na celém světě. Natvrdo jsme zjistili, že svět takhle nefunguje.

Inzerát

To je důvod, proč jsme se rozhodli „ohrozit“ naši ekonomiku omezením nadměrných závislostí a přijetím opatření, zejména pokud jde o suroviny a komponenty kritické pro zelený a digitální přechod.

Jde o „odstranění rizika“, nikoli o „oddělení“. Evropská unie byla vždy otevřená obchodu a investicím a chce jí zůstat. Odstraněním rizik máme na mysli například posílení obchodních a investičních vazeb s Latinskou Amerikou nebo Afrikou za účelem diverzifikace našich dodavatelských řetězců.

Zejména pokud jde o Čínu, musíme snížit naši přílišnou závislost v konkrétních oblastech, zejména v těch, které jsou srdcem zelené a digitální transformace, a musíme znovu vyvážit naše obchodní vztahy. Toto vyvážení je naléhavé. V loňském roce byl náš obchodní deficit s Čínou ohromujících 291 miliard EUR, což představuje 1.7 % HDP EU.

Jen minulý měsíc čínská vláda odhalila plány masivně investovat do high-tech výroby. To znamená, že náš technologický průmysl bude v nadcházejících letech čelit ještě tvrdší konkurenci. Je zásadní, abychom chránili naše odvětví před nekalou konkurencí. Již jsme to začali dělat pro naše elektrické vozidlo, naše solární panely a další průmyslová odvětví s nulovou sítí.

Naše hodnoty a politické systémy se výrazně liší a máme protichůdné názory na univerzalitu lidských práv, ale řekněme si to jasně: nechceme se vracet ke konfrontaci bloků. Na to jsme se stali příliš závislými. A spolupráce s Čínou je nezbytná pro řešení hlavních globálních výzev naší doby, jako je změna klimatu.

2 Přesun obrany do středu evropských politik

Zatímco bezpečnost je více než obrana, není pochyb o tom, že obrana zůstává a zůstane jádrem jakékoli bezpečnostní strategie. S útočnou válkou, kterou Rusko vede proti Ukrajině, jsme viděli návrat územního soupeření a použití násilné vojenské síly v Evropě, které jsme intelektuálně odmítli.

V době, kdy je americká angažovanost v Evropě stále méně jistá, představuje tato válka pro EU existenční hrozbu. Pokud se Putinovi podaří zničit nezávislost Ukrajiny, nezastaví se tam. Pokud zvítězí – navzdory jasné podpoře Ukrajiny ze strany Evropanů a americké veřejnosti – vyšle to nebezpečný signál o naší schopnosti postavit se za to, v co věříme.

Potřebujeme změnu paradigmatu evropské obrany. Naše Unie byla postavena na vnitřním trhu a hospodářství. A to se osvědčilo při nastolení míru mezi národy Unie. Ale touto cestou nemůžeme jen tak pokračovat. Příliš dlouho jsme delegovali naši bezpečnost na USA a v posledních 30 letech, po pádu berlínské zdi, jsme dovolili tiché odzbrojení.

Musíme převzít svou strategickou odpovědnost a stát se schopni bránit Evropu sami a budovat silný evropský pilíř uvnitř NATO. A musíme udělat tento skok vpřed ve velmi krátké době. Ne proto, že bychom chtěli jít do války. Naopak: chceme tomu zabránit tím, že budeme mít prostředky, jak věrohodně odradit každého agresora.

To neznamená vytvoření evropské armády. Obrana je a v dohledné době zůstane výlučnou pravomocí našich členských států. Za prvé jde o vyšší výdaje na vnitrostátní úrovni. V roce 2023 jsme na obranu vydávali v průměru 1.7 % našeho HDP, toto procento se musí zvýšit na více než 2 %.

Ale co je ještě důležitější, jde o společné výdaje na zaplnění mezer, zamezení duplicit a zvýšení interoperability. Pouze 18 % nákupů vybavení našimi armádami je v současnosti realizováno kooperativně. I když jsme v roce 35 stanovili 2007% benchmark.

Také naléhavě potřebujeme skok vpřed pro náš obranný průmysl. Od začátku války proti Ukrajině evropské armády nakoupily 78 % nového vybavení ze zemí mimo EU. V posledních měsících jsme dosáhli významného pokroku, ale stále máme potíže s odesláním dostatečného množství munice na podporu Ukrajiny. Navíc čelíme významným kvalitativním výzvám v oblasti nových vojenských technologií, jako jsou drony nebo umělá inteligence.

Jedním z hlavních poučení z války proti Ukrajině je, že klíčová je technologická převaha. Zvláště když čelíte protivníkovi, pro kterého jsou životy levné. Potřebujeme mít domácí obranný průmysl, abychom uspokojili naše potřeby.

Abychom toho dosáhli, musíme masivně investovat. Nejslibnějšími cestami k dosažení tohoto cíle jsou: zaprvé změna úvěrové politiky Evropské investiční banky, aby mohla investovat do obranného sektoru, a zadruhé vydání společného dluhu, stejně jako jsme úspěšně čelili pandemii COVID-19. Tyto diskuse jsou však mezi našimi členskými státy v rané fázi a je zásadní, aby se na ně všichni podíleli.

Skok vpřed v obraně také vyžaduje změnu myšlení. Výrobci zbraní mi řekli, že se snaží získat nejbystřejší inženýrské talenty. Podobně jsou soukromí investoři často odrazováni od investic do obranných společností. Každý Evropan musí pochopit, že účinná obrana je předpokladem pro přežití našeho sociálního, ekologického a demokratického modelu. 

3 Pracujeme na tom, abychom zabránili „zbytku proti Západu“

Ukrajina není jedinou válkou v našem bezprostředním sousedství. Brutální teroristický útok Hamasu na Izrael a nepřiměřená reakce Izraele pokračují a hrozí rozšíření války v celém regionu Blízkého východu, jak jsme byli svědky Íránský útok na Izrael na konci minulého týdne. V tomto konfliktu naše reakce zpochybnila schopnost Evropy být účinným geopolitickým aktérem. 

Na Ukrajině jsme dokázali, že dokážeme reagovat rozhodně, protože jsme byli jednotní. Ale tváří v tvář desítkám tisíc mrtvých, především žen a dětí, a 2 milionům lidí hladovějících, jsme až dosud nebyli schopni zastavit boje v Gaze, ukončit humanitární katastrofu, osvobodit rukojmí a začít účinně provádět tyto dvě akce. státní řešení, jediný způsob, jak vnést do regionu udržitelný mír. 

Náš omezený vliv na tento konflikt, který tak přímo ovlivňuje naši budoucnost, není způsoben nedostatkem prostředků. Jsme předním partnerem Izraele v oblasti obchodu, investic a výměny lidí a naše asociační dohoda s touto zemí je nejkomplexnější ze všech. Jsme také hlavním mezinárodním finančním podporovatelem palestinského lidu. 

Dosud jsme ale byli dost neefektivní, protože jsme jako Unie – vázaná jednomyslností – byli rozděleni. Náš společný postoj někdy zaostával za postojem Spojených států, například pokud jde o sankcionování násilných osadníků na Západním břehu Jordánu. Navíc jsme vyslali protichůdné signály, například ohledně naší podpory UNRWA. 

Naše divize nás přišla draho v arabském světě, ale také v mnoha zemích Afriky, Latinské Ameriky a Asie. Rozdíl v našich reakcích na války na Ukrajině a v Palestině byl široce využíván ruskou propagandou. A tato propaganda byla docela úspěšná, jak jsme byli svědky zejména v Sahelu, protože se přidala k existujícím křivdám, jako je nerovnoměrná distribuce vakcín během COVID-19, příliš restriktivní migrační politika, nedostatek financí na řešení změny klimatu. nebo mezinárodní organizace reflektující svět roku 1945 a ne ten dnešní. 

V nadcházejících měsících musíme jednat rozhodně, abychom zabránili upevňování aliance „zbytku proti Západu“, a to i v důsledku blízkovýchodního konfliktu. Abychom této hrozbě účinně čelili, musíme zůstat věrni našim zásadám. Všude. Nejen slovy, ale také používáním našich nástrojů, když jsou tyto zásady porušovány. Rozhodnost, kterou jsme projevili na Ukrajině, by nás měla vést v jakékoli jiné části světa. 

Sdílet tento článek:

EU Reporter publikuje články z různých vnějších zdrojů, které vyjadřují širokou škálu úhlů pohledu. Postoje zaujaté v těchto článcích nemusí nutně odpovídat postojům EU Reporter.

Trending